
Jistě se k vám také dostala pozvánka na BIM kurzy od „nejmenované společnosti“. V reakci na prezentované informace ve zmiňované pozvánce cítíme povinnost uvést na pravou míru některá klíčová fakta:
- V pozvánce se uvádí: „Vláda schválila nový zákon o digitalizaci stavebnictví, který zavádí metodu BIM jako standard pro všechny stavební projekty. BIM se stává klíčovým nástrojem pro efektivní plánování, realizaci i správu staveb. Zákon o digitalizaci stavebnictví: BIM jako budoucnost českého stavebnictví“. Tato informace není správná. Aktuálně se jedná pouze o Návrh zákona o správě informací o stavbě a vystavěném prostředí a o změně zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů , který byl vládou předložen Parlamentu České republiky. Návrh prošel v prosinci 2024 prvním čtením a jeho projednávání pokračuje ve výborech Poslanecké sněmovny. Finální podoba zákona dosud nebyla schválena a může být upravena v průběhu legislativního procesu. Dále je nutné zdůraznit, že návrh zákona zavádí povinné použití metody BIM jako standardu pouze pro veřejné stavební zakázky nadlimitního rozsahu a vybraných zadavatelů. Tato povinnost se nevztahuje na soukromé stavební projekty, na podlimitní veřejné zakázky ani např. na stavební zakázky obcí a měst (kromě hl.m. Prahy).
- V pozvánce se rovněž objevují následující informace o jednom z lektorů: „… člen prestižních organizací jako ČVUT Alumni, MIT Alumni Society, CZ BIM, EU BIM a Building Smart International. Držitel certifikace OpenBIM od Building Smart International… Přednáší také v rámci Building Smart pro Českou agenturu pro standardizaci (ČAS).“ Na základě veřejně dostupných informací je třeba uvést, že tvrzení o členství v organizacích „EU BIM“ a „buildingSMART International“ nejsou pravdivá. Pan lektor je dle dostupných zdrojů pouze individuálním členem Odborné rady pro BIM z.s. Dále je zmiňována certifikace „OpenBIM od Building Smart International“, která však neexistuje. Pan lektor je držitelem certifikátu Profesní certifikace buildingSMART – úroveň Foundation. Více informací o této profesionální certifikaci lze nalézt na oficiálních stránkách Odborné rady pro BIM: https://www.czbim.org/building-smart-cz/profesionalni-certifikace-buildingsmart/ . A na závěr, tvrzení „Přednáší také v rámci Building Smart pro Českou agenturu pro standardizaci (ČAS).“, taktéž není pravdivé.
Všem zájemcům o problematiku BIM a digitalizace stavebnictví doporučujeme, aby čerpali informace z ověřených zdrojů, například z oficiálních webových stránek Ministerstva průmyslu a obchodu, České agentury pro standardizaci nebo odborných profesních sdružení, jako je Odborná rada pro BIM z.s. – buildingSMART Česká republika. Pokud jde o vzdělávání v oblasti BIM, doporučujeme zájemcům důkladně ověřovat akreditaci kurzů a způsobilost poskytovatelů vzdělávání.
Toto oficiální prohlášení si klade za cíl přispět k šíření pravdivých a transparentních informací v oblasti BIM a digitalizace stavebnictví.