Skip to main content
Novinky

Iniciativa Evropského fóra openBIM®: Prosazování standardů openBIM® pro digitalizovanou a udržitelnou budoucnost

By 15. 11. 2024No Comments

Iniciativa Evropského fóra openBIM®: Prosazování standardů openBIM® pro digitalizovanou a udržitelnou budoucnost

Aby odvětví stavebnictví a stavební průmysl mohly využít příležitostí digitalizace, musíme posílit naši schopnost efektivně spolupracovat. Musíme se zlepšit ve výměně informací, abychom dosáhli očekávaných společenských přínosů. Systémy a organizace si musí vzájemně rozumět v oblasti dat, informací a procesů. To je na obecné úrovni vyjádřeno v Evropském rámci interoperability, EIF, a v Aktu o interoperabilní Evropě. V odvětví vystavěného prostředí lze interoperability dosáhnout použitím stávajících standardů týkajících se výměny dat i procesů od organizací, jako jsou buildingSMART International1 a ISO/CEN. Pouze s povinným používáním otevřených standardů budou vytvořeny vhodné podmínky pro efektivnější využívání objemů dat vytvářených různými subjekty a používaných v různých aplikacích, jako jsou digitální dvojčata, propojená zařízení a analytické nástroje. Zvýší se také schopnost rozvíjet robustní digitální správu a bezpečnost dat.

Přestože směrnice EU o zadávání veřejných zakázek (EU 2014/24) vyžaduje využití BIM založené na otevřených standardech, používání openBIM není ve významné většině evropských zemích povinné. Kromě toho nejsou úrovně implementace a využívání BIM v evropských zemích harmonizovány. Na evropské úrovni neexistují společné přístupy k implementaci.

Několik evropských poboček organizace buildingSMART International podpořilo vypracování národních plánů pro implementaci standardů openBIM ve svých zemích. Současně pracovní skupina EU BIM Task Group 2 podporuje digitalizaci ve stavebnictví pro veřejné zakázky. V této souvislosti vznikla myšlenka vytvořit Evropské fórum openBIM, které by navrhovalo iniciativy přizpůsobené strategií EU v oblasti cesty digitalizace pro stavebnictví a podporovalo implementaci openBIM do evropských strategií.

K čemu?

Urychlit využívání openBIM pro vytvoření spolehlivého životního cyklu dat, který bude reagovat na potřeby vlastníků aktiv a veřejné politiky.

Úkolem Evropského fóra openBIM je propagovat a sdílet výhody openBIM. Podpořit větší rozšíření národních strategií a strategií organizací vedoucích k přijetí openBIM integrovaného do systému evropských politik.

V současné době vytvářejí poskytovatelé komerčních řešení nové nástroje a IT rozhraní na národní i mezinárodní úrovni. Je potřeba mít společný přístup prostřednictvím standardizace způsobu výměny, správy a zabezpečení dat, a tím rozvíjet standardy openBIM pro digitalizovanou a udržitelnou budoucnost.

To umožní sdílení a přijímání osvědčených postupů mezi jednotlivými zeměmi, aby se urychlilo zavádění regulačních procesů založených na openBIM. Tím se uvolní obrovský potenciál digitalizace, jako je automatizace, sdílení a přijetí procesů. Příkladem mohou být např.:

  • Umožnit bezproblémovou výměnu informací pomocí standardů openBIM pro stávající procesy zadávání veřejných zakázek.
  • Použití standardů openBIM ke strukturování a standardizaci modelu pro výpočet uhlíkové stopy všech typů staveb. To ponechá dodavatelům volnou ruku v soutěži a bude na nich, aby vyvinuli interoperabilní nástroje, které budou splňovat specifikace.

Přínosy stanovení strategie budou spočívat v následujících skutečnostech:

  • Zvýšení významu standardů openBIM ve směrnicích a nařízeních EU.
  • Zvýšení významu standardů openBIM v rámci technických komisí CEN a ISO.
  • Rozpoznání význanu openBIM pro zadávání veřejných zakázek ve prospěch celého stavebního dodavatelského řetězce.
  • Využití benefitů vyvíjených na mezinárodní úrovni na základě standardů openBIM.
  • Zvýšení spolupráce mezi evropskými pobočkami buildingSMART a příslušnými národními vládami.

Proč právě teď?

První opatření byla přijata v souvislosti se zapojením standardů BIM pro digitalizovanou a udržitelnou budoucnost, ale bez zaměření na využití a hodnotu openBIM a jeho služby.

Evropský parlament představil koncept BIM ve směrnici z roku 2014. V roce 2016 byla vytvořena pracovní skupina EU BIM Task Group, kterou spolufinancovala Evropská komise.Vyýsledkem bylo vydání první příručky v červenci 2017. Ta vedla k identifikaci národních politik pro zavádění BIM (Příručka) a v květnu 2021 k vydání metodické příručky pro veřejné zadavatele pro zahájení projektů s využitím BIM (BIM Costs Benefits Analy – sis).

Technické normy CEN — vyvvíjené organizacemi CEN/CENELEC stanovují sdílené a ověřitelné definice. Evropská standardizace BIM nyní dospěla do fáze, kdy může nabídnout neutrální, sdílené prostředí pro všechny zúčastněné strany:

V letech 2014 až 2022 CEN/CENELEC revidoval některé stavební normy tak, aby zohlednil vývoj budoucího klimatu, a to pod vedením své koordinační skupiny pro přizpůsobení se změně klimatu, která jednala na základě mandátu získaného od komise v roce 2014. Byla vypracována norma EN ISO 14090:2019 Adaptace na změnu klimatu – Zásady, požadavky a směrnice.

Organizace dat pro pozemní i infrastrukturní stavby během celého životního cyklu je další technickou normou. (EN ISO 16739-1 Datový formát lndustry Foundation Classes (IFC) pro sdílení dat ve stavebnictví a ve facility managementu – Část 1: Datové schéma ; IFC4.3 z roku 2024).

Popis managementu informací o stavbách (soubor norem EN ISO 19650); manuál pro předávání informací (EN ISO 29481) a metodika pro popisování, vytváření a udržování vlastností v propojených datových slovnících (EN ISO 23386) již existují, stejně jako normy pro  prezentaci dat o výrobku a jejich výměna (ISO 10303-239 Aplikační protokol: Podpora životního cyklu produktu), které umožňují udržovat data konzistentní, udržovatelná, vyměnitelná a trvanlivá bez ohledu na informační systémy a po celou dobu životního cyklu produktu.

V roce 2020 byla dána priorita odvětvím, která čelí nejvýznamnějším výzvám – digitalizaci a udržitelnému rozvoji – včetně oboru stavebnictví. Evropská komise rovněž vytvořila různé podpůrné politiky prostřednictvím projektů sdružených například v programu Horizont 2020. Evropská komise tedy přijímá novou strategii, která zdůrazňuje potřebu dále urychlit ekologický a digitální přechod, zvýšit odolnost evropských průmyslových ekosystémů a podpořit konkurenceschopnost a suverenitu Evropy.

V roce 2021 byl zahájen proces spoluvytváření s High level construction forum. Evropská komise pokračuje v podpoře pokroku v několika cílových otázkách týkajících se stavebnictví

– digitální stavební řízení³, digital building logbook (DBL)⁴–a obecněji v oblasti

elektronické zadávání veřejných zakázek⁵, taxonomie⁶, rámec(y) úrovní⁷, CPR⁸:

– DG GROW pokračuje ve svém úsilí o propojení „digitálního desetiletí“ a „zelené dohody“ se strategií oznámenou v březnu 2023: „Transition Pathway for Construction“ (https://ec.europa.eu/docsroom/documents/53854). Není však jediné, které je aktivní.

– Finanční nástroje EU podporují úsilí o ochranu infrastruktury EU před změnou klimatu, například program InvestEU a fondy soudržnosti a regionálního rozvoje.

– Program pro digitální Evropu: Digital⁹.

– Iniciativy na evropské úrovni jako několik zpráv Společného výzkumného střediska (JRC) byly od roku 2021 zveřejněny zprávy o čistých nulových emisích uhlíku a výstavbě JRC Publications Repository – Assessing Nearly Zero Energy Buildings (NZEBs) development in Europe (europa.eu)); také program WBCSD’s PACT program (Le Partenariat pour la transparence carbone (PACT) jette les bases d’un échange normalisé de données sur les émissions – World Busi- ness Council for Sustainable Development (WBCSD)) je podporován EU.

BIM je však většinou podporován, ale není povinný, použití openBIM není specifikováno. openBIM znamená používání standardů, které jsou nezávislé na jakémkoli proprietárním softwaru.

OpenBIM je životaschopný, osvědčený a zavedený přístup v rámci evropských poboček organizace buildingSMART International, který nyní potřebujeme dostat do povědomí Evropské komise tak, aby podpořila zavádění a využívání otevřených standardů.

Evropské pobočky buildingSMART International vidí příležitost, jak spojit svou práci a podporu, aby se maximalizoval prospěšný dopad openBIM v Evropě.

Co chce Evropské fórum openBIM podporovat?

Evropské pobočky buildingSMART mohou posílit své úsilí tím, že budou spolupracovat prostřednictvím openBIM fóra. Výsledkem je mnoho výhod pro Evropu a pobočky buildingSMART i pro širší komunitu buildingSMART. To je umožněno pokrokem v celosvětovém přijímání a zavádění standardů openBIM.

Zástupci poboček zdůraznili potřebu vytvořit fórum, které by:

  • podpořilo celosvětové úsilí o snížení uhlíkové stopy ve stavebnictví a zvýšení cirkulace materiálů pomocí společných standardů a postupů pro digitální informace jako spolehlivého podkladu pro rozhodování;
  • využilo potenciálů obsažených v digitální transformaci k posílení odolnosti;
  •  pomáhalo vládám při zavádění a rozšiřování digitálních stavebních povolování na základě standardů openBIM;
  •  zlepšovalo dovednosti stavebních odborníků a podporovalo jejich znalosti v oblasti openBIM prostřednictvím certifikačních programů;
  •  rozšířilo využívání technologií digitálního dvojčete v různých odvětvích, včetně rozvíjejících se technologií, jako je umělá inteligence a blockchain.
  • vytipovalo nové oblasti výzkumu a výzvy, které jsou v souladu s primárními zájmy zúčastněných stran, a navrhnout nové nápady v oblasti výzkumu a vývoje;
  • podpořilo Evropskou komisi ve financování standardizace BIM, akcí pro sdílení znalostí a workshopů týkajících se standardů openBIM.
  • podporovalo jednotné evropské standardy, služby a nástroje založené na standardech openBIM s cílem nabídnout sdílenou referenci pro digitální stavebnictví, z níž budou mít prospěch jednotlivci, podniky, projekty i široká komunita;
  • pokračovalo ve financování projektů v evropském rámci;
  •  prosazovalo používání standardů openBIM pro renovaci stávajících evropských infra-struktur;
  • vyzdvihovalo význam dat BIM ve společném evropském přístupu k bezpečnosti.

Kdo je součástí Evropského fóra openBIM?

Pobočky buildingSMART, které se již dohodly na založení Evropského fóra openBIM, jsou následující:

  1. Rakousko
  2. Benelux
  3. Chorvatsko
  4. Česká republika
  5. Dánsko
  6. Finsko
  7. Francie
  8. Německo
  9. Itálie
  10. Litva
  11. Norsko
  12. Polsko
  13. Portugalsko
  14. Rumunsko
  15. Srbsko
  16. Slovinsko
  17. Španělsko
  18. Švédsko
  19. Švýcarsko
  20. Spojené království a Irsko

Jak buildingSMART International – zastoupená generálním ředitelem Clive Billialdem – tak skupina EU BIM Task Group – zastoupená předsedou Jaanem Saarem – potvrdily svou podporu vytvoření evropského fóra openBIM jako orgánu buildingSMART.

Jaké je řízení a úloha Evropského fóra openBIM?

Evropské fórum openBIM je orgánem buildingSMART, který sdružuje evropské pobočky.

Pracovní program by byl odsouhlasen a o postupu byly informovány pobočky Evropského fóra openBIM, který bude řízen řídicím výborem, jehož činnost po odsouhlasení bude podle dalších dokumentů.

Účelem Evropského fóra openBIM je:

  • Zlepšit vztahy s dalšími evropskými organizacemi, jako je Evropská komise, národní vlády, nevládní organizace zabývající se udržitelností, sdružení malých a středních podniků a regionální sdružení.
  • Zajistit, aby byly zahrnuty příslušné standardy do nařízení a směrnic EU.
  • Pomáhat evropským organizacím lépe pochopit roli openBIM a podporovat je při vytváření strategií pro jejich implementaci.
  • Nasměrovat část evropských fondů na implementaci standardů openBIM v Evropě.
  • Účastnit se evropských výzev a zapojit se pod jednotnou hlavičkou evropských poboček.

Mezi klíčové prvky práce Evropského fóra openBIM patří:

  • Zastupování komunity buildingSMART před Komisí EU (zajištění jednotného hlasu).
  • Spolupráce s evropskými pobočkami s cílem pochopit a shromáždit národní perspektivy a využít je k informování a podpoře právních předpisů a projektů EU.
  • Informování evropských poboček a mezinárodní organizace buildingSMART o vývoji v EU.
  • Koordinace evropských poboček buildingSMART při jejich reakci na výzvy k předkládání účasti na projektech EU.

 

 


1 buildingSMART International je celosvětová organizace sdružující v pobočkách (chapters) národní asociace a soukromé členy. Tato nezisková organizace podporuje transformaci odvětví stavebních aktiv prostřednictvím tvorby, vývoje, údržby a přijímání otevřených neutrálních standardů (jako jsou IFC, bSDD a BCF). Tato pravidla stanovující společný standard umožňují komunitě AECO využívat společného jazyka pro export a import dat v průběhu celého životního cyklu projektu a majetku.

2 Celoevropský přístup k osvědčeným postupům v oblasti BIM (informačního modelování staveb). Spojení úsilí jednotlivých států do společného a sladěného evropského přístupu k rozvoji digitalizace stavebnictví na světové úrovni. Mise: podpora veřejných zadavatelů odpovědných za vystavěné prostředí při zavádění digitální transformace do praxe. Kdo je její součástí: O EU BIM Task Group.

3 Srov. v programu Horizont projekt ACCORD (Rita Lavikka) https://accordproject.eu/, avec DigiChecks (Ignacio Rincòn) a CHEK (Francesca Noardo), des projets nationaux comme BRISE Vienna (Christian Schranz a Harald Urban) a RAV- A3Pro (Anna-Riitta Kallinen) : https://accordproject.eu/accord-at-the-european-network-for-digital-building-permits-eu- net4dbp/.

4 http://www.eubim.eu/wp-content/uploads/2022/12/EU-BIM-TG_GA-2022_GROW-Presentation.pdf

5 Pokyny k ekologickým veřejným zakázkám (GPP) zůstávají pro orgány pořizující budovy nepovinné. V současné době se vypracovávají pokyny pro navrhování budov, postup pro stanovení vhodné úrovně přizpůsobení a postupy ověřování zjištěných rizik. Jakmile budou tato kritéria zveřejněna, budou strukturovat orgány veřejné správy a mohla by být použita i mimo tuto veřejnost pro další stavební projekty.

6 Taxonomie EU definuje proces, který je třeba dodržovat, aby projekty výstavby a renovace, stejně jako investice do nemovitostí, mohly být považovány za udržitelnou hospodářskou činnost. Posouzení rizik, stejně jako adaptační řešení a jejich implementace do projektu, jsou vyžadovány u stále většího počtu projektů.

7 Rámec úrovní: iniciativa Evropské komise vyvinutá Společným výzkumným střediskem (JRC). Byl zveřejněn v roce 2021 a vychází ze šesti makro cílů, které se zabývají klíčovými aspekty udržitelnosti v průběhu celého životního cyklu budovy. Ukazatele udržitelnosti pro každý makro cíl popisují, jak lze výkonnost budov sladit s cíli politiky EU v oblastech, jako je energie, využití materiálů a odpadů, voda, vnitřní ovzduší, zdraví a životní prostředí. Dva ukazatele stanovují vazbu mezi přizpůsobením se klimatu a finančními důsledky pro investory, developery a pojistitele. Tento nástroj jim nabízí rady pro výpočet nákladů životního cyklu budovy a vybízí je, aby zkoumali vztah mezi počátečními náklady a náklady ve fázi užívání. Pokud se zohlední budoucí klimatická rizika a spotřeba energie v reakci na vyšší teploty, odhalí toto cvičení finanční důsledky současných a budoucích konstrukčních rozhodnutí.

8 Navrhovaná revidovaná nařízení o stavebních výrobcích (CPR 2011) obsahují požadavek, aby se při navrhování stavebních výrobků zohlednily pravděpodobné dopady změny klimatu po celou dobu životnosti, což odpovídá předvídání klimatických rizik, které je ze zákona vyžadováno ve všech normách a technických specifikacích stavebních výrobků.

9 https://digital-strategy.ec.europa.eu/fr/activities/digital-programme Bod „Urychlení nejlepšího využití technologií zavádění veřejných služeb“ – 5.2: Program urychlí digitalizaci vlád a veřejné správy se zaměřením na přípravu evropského ekosystému identity a důvěry, využití trhů veřejných zakázek pro digitalizaci a inovace, zlepšení interoperability digitálních veřejných služeb a digitální transformaci justice.

Zdroj: Manifesto openBIM_EN_2024